Osobnosti

Některé známé jsou hornobojanovickými rodáky, jiné zde prožily část života, nebo si k vesnici a jejím obyvatelům vytvořily hezký vztah. O těch je tato sekce. 

František S. Satora

Na prvním místě uvádíme zajímavou osobnost Františka S. Satory, učitele T. G. Masaryka a pokrokového kněze, který několik let svého nelehkého života prožil v Horních Bojanovicích a kam za ním Masaryk jezdil. 

Sarora byl vlastenecký kněz, milovaný svýmí farníky a šikanovaný svými nadřízenými. 

Narodil se v roce 1826 v Trapicích u Uherského Hradiště. Po vysvěcení na kněze byl poslán jako kooperátor do Mutěnic a později do Čejkovic, kde se poznal s Tomášem Masarykem. Ujal se ho, učil jej latině a francouzštine, připravoval ke zkouškám na gymnasim ve Strážnici. 
Sledoval jej i dále a dokonce Masaryka ze svých skromných příjmů podporoval i za studií v Brně. Bohužel u svých nadřízených se Satora obliby nedočkal, zůstával dlouhá léta pohým kaplanem a překládán z místa na místo. Tak mezi léty 1871-1877 působil i v Horních Bojanovicích a konečně se stal farářem. Stálé šikanování nakonce Satoru zlomilo a odešel do předčasného důchodu na Velehrad, kde v necelých 60 letech v roce 1885 zemřel. 

Antonín Vojtek

Kdo by neznal nenapodobitelný rukopis malíře Jižní Moravy Antonína Vojtka ! 
„Na jižní Moravě se narodil, na jižní Moravě žije. Jižní Moravu miluje a celý život ji ztvárňuje svým osobitým způsobem.“ 
Narodil se 10.ledna 1934 v Horních Bojanovicích. Dnes žije a pracuje v Břeclavi. 
Antonín Vojtek se zajímal o výtvarnou tvorbu od mládí. Kreslil a maloval v okolí své rodné obce Horní Bojanovice na břeclavském okrese. Svou výstavní činnost zahájil v této obci v roce 1965. Od té doby do současné doby vystavil svá díla na 150 místech, a to samostatně. V České republice to bylo například v Praze, Brně, Mar. Lázních, Františkových Lázních, Hustopečích u Brna, Břeclavi, Lednici na Moravě, Mikulově, Dačicích, Třebíči, Adamově, Kyjově, Znojmě, Zlíně, Podivíně, Kroměříži, Jihlavě, Olomouci, Tišnově, Slavkově u Brna, Hodoníně … a dalších desítkách míst. 

V zahraničí: v Německu, Rakousku, Skotsku, Itálii a Řecku. Jeho obrazy jsou zastoupeny v galeriích a soukromých sbírkách v téměř padesáti zemích světa. 
V současné době tvoří nejvíce olejomalby. Můžeme však sledovat i jeho tvorbu kresebnou a grafickou, akvarely i plastiky. 
V posledních létech vychází každoročně barevný kalendář s jeho dílem a patrony se stávají významné osobnosti České republiky 
Antonín Vojtek se vždy živě zajímal o „své“ Horní Bojanovice. K příležitosti oslav 700 let první zmínky o obci spolupracoval významnou měrou na vydání publikace o Horních Bojanovicích a knihu ilustroval. Své rodné obci věnoval báseň 
Balada o rodné obci. 
Více informací o malíři Vojtkovi naleznete na stránkách http://www.vojtek-av.com

Bob Frídl

Narodil se 13. listopadu 1947. Pěvecká kariéra Boba Frídla začíná v roce 1967 se skupinou Green Spaedars. O rok později již vystupuje sám v brněnských klubech s kytarou a foukací harmonikou. Jeho hudba a zpěv je ovlivněn a inspirován velkými vzory, například Bob Dylan, Simon&Garfunkel, Leonard Cohen, později Bulad Okudžava. Nápad vydat se na uměleckou dráhu sám jen s kytarou a foukací harmonikou uskutečnil ve dvaceti letech – tehdy se psal rok 1968. Koncem 60. let si Bob Frídl začíná psát svoje první písně – Madona a jiné. 

O dva roky později začala spolupráce s kapelou Progres organization, později Progres II a následně skupina Jana. Sochora a se sestrami Martou a Tenou Elefteriadu, která trvala příštích devět let. Od roku 1971 do roku 1978 vystupuje Bob Frídl doma i v zahraničí se svým recitálem. Koncertoval nejen na domácí scéně, ale i v Polsku, Rakousku, Řecku, NDR, Francii a Bulharsku. 
V tomto období vydává svá 4 úspěšná alba – JEN VÍtr TO VÍ, ABECEDA, VŠEM SVÝM LÁSKÁM, VÝBĚR PANTON. Vychází soubor přeložených písní B. Okudžavy, vydává 2 zlaté desky z vydavatelství Panton a pravidelně se objevuje v anketě zlatý slavík v první desítce. Toto období je velmi hektické. 
V letech 1978 až 1980 působil ve skupině EX Libris, obnovuje spolupráci s Janem Sochorem a zhudebňuje poezii. Počátkem 80. let vystupuje se svým samostatným recitálem a navazuje spolupráci s J. Hovorkou či folkovou kapelou Folk Team. V druhé polovině 80. let odchází na čas do Řecka. Řecko mu přirostlo k srdci. Sám říká: „Je to krásná země s mořem a velmi vstřícnými lidmi.“ 
V roce 1994 vychází CD NÁVRATY, výběr z písní z let 1969-1980. Vystupuje se skupinou Piknik. Výsledkem této spolupráce je vydání společného CD VZPOMÍNKY a ve stejnou dobu také v edici CARPE DIEM vychází soubor zhudebněné poezie Jiřího Wolkera. Vystupuje i samostatně se svými novými i staršími písněmi a poezií. Zastav se človíčku je název zatím posledního CD, které vyšlo v listopadu 2003. 

Bob Frídl do Horních Bojanovic rád a často zajížděl. 

Další podrobnosti najdete na stránkách www.bobfridl.gsbrno.cz.

Letní koupaliště Horní Bojanovice

12. 7. 2024

Letní koupaliště Horní Bojanovice

Obecní úřad

Adresa:
Obec Horní Bojanovice
Horní Bojanovice č.p. 96,
693 01


PRACOVNÍ DOBA PRO VEŘEJNOST-ÚŘEDNÍ HODINY

pondělí  8:00 - 12:00, 13:00 - 17:00

úterý      8:00 - 12:00, 13:00 - 14:00

středa    8:00 - 12:00,  13:00 - 17:00

čtvrtek   8:00 - 12:00,  13:00 - 14:00

Pátek     NENÍ ÚŘEDNÍ DEN


 


Kontakty:

starosta

Ladislav Kachyňa
tel: 519 414 233
mobil: 724 168 723
e-mail: starosta@hornibojanovice.cz

místostarosta

Libor Šalášek
mobil: 776 683 239

účetní

Irena Háčková
tel: 519 414 233
mobil: 602 119 864
email: ucetni@hornibojanovice.cz, info@hornibojanovice.cz

Nahoru